Pozytywna Dyscyplina opiera się na pięciu fundamentalnych zasadach:

 1. 1 Pomaga dzieciom poczuć łączność i przynależność, pomaga im poczuć, że są ważne w rodzinie i społeczności.
 2. Jest jednocześnie pełna szacunku i wymagająca: miękka i zdecydowana w tym samym czasie, czyli twarda dla problemu i miękka dla osoby.
 3. Jest skuteczna długofalowo: bierze pod uwagę to, co dziecko myśli, czuje, czego się uczy i jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie i jak decyduje się postępować w przyszłości, aby przetrwać i odnosić sukcesy.
 4. Uczy ważnych umiejętności społecznych i życiowych: szacunku, dbania o innych, rozwiązywania problemów, współpracy oraz umiejętności wnoszenia wkładu i bycia pożytecznym w domu, przedszkolu, szkole i większej społeczności.
 5. Zaprasza dzieci do odkrywania, jak bardzo są zdolne i kompetentne. Zachęca je do konstruktywnego używania swojej osobistej siły i autonomii.

Narzędzia i koncepcje, które obejmuje Pozytywna Dyscyplina to:

 • Wzajemny szacunek. Dorośli modelują szacunek do swoich potrzeb i wymagań sytuacji; są wymagający wobec dziecka, ale pozostają życzliwi i pełni szacunku dla jego potrzeb..
 •  Identyfikacja przekonań stojących za zachowaniami. Za każdym zachowaniem dziecka kryje się pewne przekonanie, często błędne. Skuteczna reakcja na nieodpowiednie zachowanie dziecka możliwa jest właśnie dzięki zrozumieniu powodów, dla których dzieci robią to, co robią. Próba zmiany samego zachowania bez zmiany przekonań skazana jest na niepowodzenie.
 • Efektywna komunikacja i umiejętności rozwiązywania problemów.
 • Dyscyplina, która uczy (i nie jest ani zbyt pobłażliwa, ani zbyt każąca).
 • Koncentracja na poszukiwaniu rozwiązań, a nie na karaniu.
 • Stosowanie zachęcania (zamiast pochwały). Zachęcanie zauważa wysiłek włożony w działanie i osiąganie postępów, a nie wyłącznie sukcesy. Zachęta buduje trwałe poczucie własnej wartości i sprawczości.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tej technice? Zapraszamy do zakupu i przeczytania książki Pozytywna Dyscyplina!
Na hasło „Geniusze” otrzymasz 5 zł rabatu na każdy produkt znajdujący się w koszyku!
Kliknij w obrazek i zapoznaj się z techniką, która pomogła ponad 600 rodzinom w Polsce, a tysiącom na świecie!
logo